Dziecko i pies

Dzieci rozwijają się o wiele lepiej w towarzystwie psa. Uczą się odpowiedzialności za drugie stworzenie, uczą się empatii a przede wszystkim mają cudownych kompanów do zabaw. Poprzez zaangażowanie w obowiązki opieki nad psem uczymy sumienności. Często taki czworonożny przyjaciel motywuje do aktywności na spacerze i wspólnej zabawy, co może stanowić alternatywę dla przebywania przed komputerem i telefonem. Dzieci wychowywane z psami są bardziej otwarte, rozwijają się szybciej. Bardzo ważne jest, aby od początku uczyć dzieci szacunku do psów.

Zapraszam na dwa rodzaje szkoleń:


1. PRZYGOTOWANIE PSA NA POJAWIENIE SIĘ DZIECKA

Niby temat prosty, a jednak trochę skomplikowany. Pojawienie się Dzidziusia jest dużą zmianą nie tylko dla młodych rodziców, ale również dla naszego czworonożnego przyjaciela. Mamy dla niego mniej czasu i nagle w domu pojawia się Maleństwo, którym wszyscy się zachwycają.

🐾 Po pierwsze wszystko zależy od psa – każdy pies jest inny – ale przygotowanie dobrze zacząć na kilka miesięcy przed porodem, aby nie musieć się niepotrzebnie stresować.

🐾 Nauka chodzenia na luźnej smyczy, pozwoli Wam cieszyć się wspólnymi spacerami. Nie wyobrażam sobie jak niekomfortowy i niebezpieczny może być spacer z psem, który nas ciągnie w momencie, gdy prowadzimy wózek. Dlatego warto zacząć ćwiczyć wcześniej. Gdy pies opanuje już swobodne chodzenie na luźnej smyczy, możecie wyjść na spacer z jeszcze pustym wózkiem, aby przyzwyczaić psa do nowego przedmiotu.

🐾 Nauka komendy „na miejsce” pomoże Ci w sytuacji, kiedy będziesz chciała np. nakarmić, uśpić lub w inny sposób zająć się Maluszkiem. Musisz wiedzieć, że są dzieci, które na początku bardzo potrzebują bliskości mamy i ciągle chcą ssać pierś lub leżeć wtulone. To jest zupełnie normalne, taki Maluszek potrzebuje czuć Twój zapach oraz Twoją obecność. Na początku wydaje Ci się to trudne, ale spokojnie, ten czas szybko mija i zapewniam Cię, że będziesz jeszcze tęsknić za tym widokiem.

🐾 Niektóre psy są wrażliwe na różne dźwięki, dlatego dobrze jeszcze przed porodem przyzwyczaić je do dźwięku płaczu dziecka. Puszczaj stopniowo ten dźwięk, a jednocześnie daj psu coś dobrego, może być to KONG napełniony pysznościami, żwacz do gryzienia albo mata węchowa z karmą.

🐾 Zamierzasz chustować dziecko? Super sprawa! Warto przyzwyczaić psa do tego, że trzymasz „coś” na rękach: może być to misio zawiązany w chustę albo po prostu zawinięty w kocyk lub otulacz. Obserwuj wtedy zachowanie psa. Ważne, aby w tym czasie Twój pies zachowywał się spokojnie.

🐾 Niby proste, ale jednak bardzo ważne: naucz psa odpoczywać tak, aby potrafił się zająć sam sobą. Po narodzinach nie będziesz w stanie ciągle zajmować się swoim psem.

🐾 Pamiętaj, aby wszystkie zmiany, które chcesz wprowadzić lepiej zrobić przed porodem, np. planujesz, aby pies nie wchodził do pokoiku dziecka? Koniecznie naucz go, będąc jeszcze w ciąży, aby nie skojarzył tego zakazu z pojawieniem się Maleństwa.

🐾Pamiętaj, bardzo ważne są Wasze relacje, dlatego ciągle je rozwijaj i pielęgnuj, a część problemów sama zniknie. Pozwól swojemu psu być psem, niby banalne, ale bardzo ważne. Nie zapominajmy o zaspokojeniu psich potrzeb.

2. POPRAWA RELACJI NA LINII DZIECKO PIES


Gdy Twój pies nie akceptuje Dziecka, a może warczy, kłapie zębami lub podgryza Dziecko, koniecznie zgłoś się, abym pomogła wyjaśnić Ci dlaczego tak się dzieje. Postaram się wprowadzić zmiany, aby poprawić ich relację. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa dla dziecka ale również dla psa.

Chciałabym, aby Wasz pies był prawdziwym włochatym przyjacielem. Relacja dzieci z psem jest wyjątkowa, ale czasem niestety coś nie gra.

Musimy pamiętać, że za właściwe relacje i więź dziecka z psem odpowiadają jego rodzice. Ich zadaniem jest pilnowanie bezpieczeństwa zarówno dziecka jak i psa. Gdy tylko będziemy zachowywać prawidłowe zasady nasze dzieci będą mieć cudownych przyjaciół na długie lata.